CZYM JEST SYNDROM PŁASKIEJ GŁOWY?
Syndrom płaskiej głowy u niemowląt może być zaobserwowany już w dniu urodzin bądź rozwijać się stopniowo w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Przyczynami spłaszczenia głowy dziecka mogą być czynniki mechaniczne, które oddziałują na głowę już w łonie matki lub w ciągu wczesnego życia noworodka.
Bardzo często do odkształceń dochodzi również w momencie porodu siłami natury, gdy konieczne jest użycie kleszczy lub próżnociągu. Natomiast, najwięcej deformacji pojawia się w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka, gdy kości czaszki są najbardziej podatne na odkształcenia i gdy dziecko spędza najwięcej czasu w pozycji leżącej na plecach.
Od 1990 roku amerykańscy pediatrzy obserwują masowy wzrost liczby dzieci z deformacjami w obrębie czaszki.
Najprawdopodobniej przyczyną tego jest kampania ‘Back to Sleep’, promowana przez Amerykańską Akademię Pediatrów, mająca na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia Zespołu nagłej Śmierci Niemowląt (SIDS) poprzez spanie dzieci na plecach. Kampania spowodowała zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych nagłą śmiercią łóżeczkową o połowę, natomiast drastycznie zwiększyła liczbę deformacji czaszki u niemowląt (w latach 2004-2008 – wzrost o przeszło 400%)!
Ponadto, nieleczone deformacje ułożeniowe czaszki, występujące w okresie niemowlęcym, mogą utrzymywać się do okresu dorosłości, dlatego tak ważna jest ich profilaktyka i leczenie.